Niniejszy dokument jest wynikiem dziennikarskiego śledztwa, trwającego od lipca 2020 roku do jesieni 2021 roku. W jego trakcie udało się zebrać obszerną dokumentację tematu, odwiedzić wiele miejsc i rozmawiać z wieloma ludźmi.
Ustalenia są szokujące.
Decyzje podejmowane w szpitalach wobec osób, które tam trafiały (nie tylko z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, również tych, którzy wymagali pilnych bądź planowanych operacji), były uzależnione od wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
Wyniki badania wymazów miały także ogromne znaczenie dla osób kierowanych na kwarantannę oraz na izolację.
Począwszy od połowy ubiegłego roku do badania próbek na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dopuszczono firmę, która zaczęła je wykonywać w warunkach i w sposób nie dający gwarancji prawidłowości wydawanych wyników. W filmie zobaczymy m.in. następujące miejsca: blaszany kontener, barak baru gastronomicznego - dawnego bistro, naczepę ciężarówki.
Czym grozi błędna diagnoza w zakresie SARS-CoV-2 - to pokazuje przejmująca historia opowiedziana przez Emilię Delewską z Opoczna, która straciła ukochanego ojca.
W filmie występują również następujące osoby:
Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Naukowiec, od lat zajmujący się koronawirusami. Członek międzynarodowego zespołu, prowadzącego badania nad lekiem przeciwko wirusowi ebola. Jeden z czołowych światowych ekspertów w zakresie wirusów MERS oraz SARS.
Dr hab. Rafał Gierczyński, prof. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego. W PZH jest on zastępcą dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego.
Dr Bożena Szkolny. Anestezjolog Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. W lecznicy tej pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych.
Lek. med. Bogusław Latacz. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Małgorzata Jędrzejczyk. Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ w Tychach.
Krzysztof Mejer. Wiceprezydent Rudy Śląskiej. Miasta, które w 2020 roku zostało ogłoszone tzw. strefą czerwoną.
Leszek Krupanek. Prawnik z Katowic, prowadzący m.in. sprawy dotyczące błędów medycznych.
Firma, wykorzystująca do diagnostyki w zakresie SARS-CoV-2 baraki i naczepę ciężarówki, nie uczestniczyła w żadnym etapie procesu diagnostycznego, którego celem było zbadanie stanu zdrowia pani Emilii Delewskiej oraz członków jej rodziny.